Scoala Gimnaziala “Toma Tampeanu” Galbenu

Scoala Gimnaziala “Toma Tampeanu” Galbenu, comuna Galbenu, judetul Braila, este o unitate de invatamant cu personalitate juridica, din mediul rural.
Comuna Galbenu are in componenta 5 sate, unitatea scolara Scoala Gimnaziala “Toma Tampeanu” Galbenu are in subordine Scoala gimnaziala Drogu, Gradinita cu Program Normal Galbenu, Gradinita cu Program Normal Drogu, Gradinita cu Program Normal Zamfiresti, Gradinita cu Program Normal Satuc.

Dotari: mobilier scolar ergonomic nou, adaptat varstei elevilor clasei pregatitoare, materiale didactice: planse, harti, puzzle, jucarii, tabla magnetica, dulapuri, mocheta, calculator, etc.
In anul scolar 2013-2014 la Scoala Gimnaziala “Toma Tampeanu” Galbenu functioneaza 3 clase pregatitoare, doua la centru si una la Scoala Drogu cu un efectiv de 39 elevi, respectiv 15, care isi desfasoara activitatea in sali de clasa din cadrul scolii, conform normativelor in vigoare.
In anul scolar 2014-2015 la Scoala Gimnaziala “ TOMA Tampeanu” Galbenu vor functiona doua clase pregatitoare, la care momentan estimam un numar de 37 elevi. Cursurile vor fi desfasurate intr-un singur schimb.

Istoric: Potrivit tradiţiei, pentru denumirea satului Galbenu există două explicaţii, ambele deopotrivă plauzibile. Se presupune că denumirea vine de la primii locuitori care s-au stabilit aici, Banu şi Stroie Gălbinaşu veniţi din satul Gălbinaşi, judeţul Buzău. Pe de altă parte, denumirea satului se pune pe seama culorii galbene a florilor ce creşteau pe pajiştile din jurul satului. Satul Drogu, al doilea ca mărime în comună, este datat în jurul anului 1800, când s-au stabilit aici primii clăcaşi, care, întâlniseră o plantă numită „drog”, au dat numele satului, Drogu. În ceea ce priveşte satul Sătuc, acesta datează aproximativ din anul 1782, când s-au stabilit aici primii locuitori veniţi din Slobozia-Ialomiţa. Satul a purtat numele de Slobozia-Galbenu, ca mai apoi să se adopte denumirea de Sătuc, pentru a se evita confuzia dintre satele cu denumirea de Slobozia care erau destul de multe. Denumirea a fost adoptată de cetăţeni prin diminutivul lui „sat”, datorită numărului mic de locuitori în comparaţie cu Galbenu. Satul Zamfireşti, aşezare mai nouă, datând din anul 1921 şi care s-a întemeiat prin mutarea locuitorilor satului Udreşti care se afla la sud-vest de actuala aşezare, mai aproape de baltă, a avut pe rând mai multe denumiri, care persistă şi astăzi în vorbirea locuitorilor: Zamfireşti, Udreşti, Andreieşti. Despre satul Pântecani, monografia bisericii, precizează că acesta este un sat mai vechi decât Galbenu, care a fost întemeiat de un oarecare Dan Pintecan, venit aici din raiaua Brăilei.

Anul înfiinţării, într-o sală de lângă primărie;
  • 1872 octombrie 1

Se dă în folosinţă un local propriu – 4 săli de clasă;
  • 1909 octombrie 9

Se inaugurează actualul local – 5 săli, fondator Toma Tâmpeanu, Moşier;
  • 1910-1931

Funcţionează în paralel – Şcoala de Meserii, în localul vechi;
  • 1910

Se dezveleşte bustul din bronz; „Lui Toma Tâmpeanu – Casa Şcoalelor, recunoscătoare”;
  • 1872-1924

Şcoală primară – 4 clase;
  • 1924-1929

Curs complementar – 7 clase;
  • 1929-1933

Se revine la 4 clase;
  • 1934-1945

Curs superior primar;
  • 1945-1948

Gimnaziu unic;
  • 1948-1964

Şcoala elementară cu 7 clase;
  • 1964-1981

Şcoală elementară cu 8 clase;
  • 1981-1991

Şcoală cu clasele I-X;
  • 1991

Şcoală cu clasele I-VIII;
  • 2003-2004

Reabilitarea şcolii cu fonduri de la Banca Mondială şi Consiliul Local (2 miliarde lei vechi);

Incep lucrările la noul sediu al şcolii.

Scoala Gimnaziala Toma Tampeanu Galbenu

Finalizarea si darea in folosinta a noii scoli

Teren de sport sintetic, Scoala Galbenu

Teren de sport sintetic, in lucru, Scoala Drogu